Słownik Typera cz. 1

Przedstawiamy Wam bukmacherski Słownik Typera, zawierający najpopularniejsze skróty, słowa i zwroty związane z branżą zakładów bukmacherskich. Część z nich stanowią wyrażenia slangowe, są one jednak powszechnie używane przez typujących. Dla początkujących graczy zapoznanie się z poniższym słownictwem jest wręcz obowiązkowe. Większość z wymienionych pojęć będzie szerzej opisywana w stopniowo dodawanych, oddzielnych artykułach. Bukmacherskie ABC Typerii.

Załóż konto w Superbet i zgarnij freebet 54 zł
+ do 3700 zł w bonusach!

Rejestracja -> KLIK!

 

Słownik Typera: od A do M

AKUMULATOR – Inaczej AKO lub zakład wielokrotny. Obejmuje kilka zdarzeń na jednym kuponie. Szansa dużej wygranej przy małej ilości zainwestowanych środków. Większa liczba pozycji na kuponie, zwiększa jednak ryzyko niepowodzenia. Wysokość wygranej w zakładach akumulacyjnych obliczamy mnożąc naszą stawkę przez iloczyn wszystkich kursów.

ANTE POST –  Zakłady, które zawiera się na jakiś czas przed rozpoczęciem danej imprezy sportowej. Nazywane również zakładami długoterminowymi. Na przykład na miesiąc przed rozpoczęciem piłkarskich Mistrzostw Świata, wnosimy zakłady na zwycięzców poszczególnych grup.

AZJANY – Inaczej handicapy azjatyckie. Polegają na odjęciu lub dodaniu danej drużynie/zawodnikowi  konkretnej wartości, która liczona jest podczas meczu. Najczęściej są to bramki/punkty , ale stawiać można również  handicapy azjatyckie na ilość kartek, fauli, rzutów rożnych itp. W zakładach z handicapem azjatyckim zwycięski jest ten zespół którego suma bramek (bądź innej wartości) prawdziwych i wirtualnie odjętych, bądź dodanych jest większa. Więcej na temat handicapów azjatyckich znajdziesz w tym artykule.

BONUS – Przyznane przez bukmachera dodatkowe środki na grę. Istnieje wiele różnych rodzajów bonusów, m.in. od pierwszej wpłaty, darmowe zakłady, zakłady bez ryzyka, bonusy lojalnościowe itp. Oferty najciekawszych dostępnych na rynku bonusów znajdziesz w dziale Promocje i bonusy bukmacherskie.

CASH BACK – Tłumacząc z angielskiego „powrót gotówki”. Promocja w ramach której bukmacher zwraca nam stawkę określonego zakładu, jeśli okaże się on przegrany. Przed wypłatą zwróconych środków, najczęściej trzeba dokonać ich obrotu na zasadach określonych w regulaminie promocji.

CASH OUT – Dostępna u niektórych bukmacherów funkcja, pozwalająca na wypłatę wygranej przed zakończeniem wszystkich umieszczonych na kuponie spotkań. Przydatna w sytuacji, w której mamy obawę o wyniki pozostałych spotkań.

CZAJNIK – Nieco pogardliwe określenie sportowców, którzy często prezentują się poniżej swojego poziomu z powodu nieradzenia sobie z presją i nerwami, problemów ze sferą mentalną. Zawodnikom tym zdarza się w pewnym momencie rywalizacji „zagotować się” i stracić kontrolę nad sytuacją. „Czajnikami” określa się na ogół sportowców uprawiających sporty indywidualne, głównie tenis ziemny. Sugeruje się unikać stawiania na takie „tykające bomby”.

DEPOZYT – Zasilenie swojego konta gracza u bukmachera. Obecnie dzięki błyskawicznym płatnościom, pieniądze z naszego konta bankowego trafiają do bukmachera już w kilkanaście sekund. Istnieją różne metody wpłat, m.in. przelew internetowy, karta płatnicza, czy też portfele internetowy.

DNB – Draw No Bet, inaczej zakład bez remisu. Otrzymujemy zwrot stawki w przypadku braku wyłonienia zwycięzcy w regulaminowym czasie danego spotkania.

DW –  Dokładny Wynik. W zakładach tego typu musimy przewidzieć dokładny wynik jakim zakończy się dane spotkanie (np. 2:2, 0:1, 3:1). Zakład uznaje się za wygrany jeśli liczba bramek zdobytych przez zespół gospodarzy i gości będzie zgodna z naszym typem. Typowanie dokładnego wyniku meczu jest bardzo trudne, możemy jednak liczyć na znacznie wyższe kury niż w przypadku tradycyjnego stawiania 1X2.

EH – Handicap Europejski, najprostszy rodzaj handicapu, dostępne są w nim 3 możliwe do obstawienia wyniki spotkania.

EMPTY NET – Wyrażenie związane głównie z hokejem na lodzie. W tłumaczeniu na polski oznacza „pustą bramkę”. Sytuacja, w której z tafli zdejmowany jest bramkarz, dzięki czemu trener przegrywającej drużyny może wprowadzić dodatkowego zawodnika ofensywnego. Jest to fragment meczu, w którym bramka może paść dosłownie w każdej chwili. Zakłady na żywo są w takich momentach blokowane.

FAWORYT  – Drużyna, bądź zawodnik, który w oczach bukmachera ma większe szanse na zwycięstwo w danym spotkaniu. Faworyta rozpoznać można po wystawionym na niego niskim kursie.

FIXY – Pochodzi od angielskiego „match fixing” , czyli ustawianie meczów. Sytuacja, w której zawodnicy, trenerzy, bądź sędziowie nieuczciwe wpływają na przebieg sportowej rywalizacji w celu uzyskania korzyści, najczęściej finansowych.

FREEBET – Darmowy zakład przyznawany nam przez bukmachera. Freebety otrzymuje się m.in. jako jeden z bonusów powitalnych po rejestracji, bądź też w ramach organizowanej przez daną firmę promocji.

FT – Skrót od angielskiego wyrażenia „Full Time” oznaczającego pełen regulaminowy czas danego spotkania. Stawiając na daną drużynę zakład FT, typujemy iż będzie ona górą po upłynięciu podstawowego czasu gry. Do zakładów tych, nie wliczają się ewentualne dogrywki, bądź rzuty karne.

HANDICAP – Zakłady z handicapem polegają na przyznaniu jednej z rywalizujących stron wirtualnej przewagi, dzięki której możliwe jest wyrównanie szans, a tym samym uatrakcyjnienie zapowiadających się jednostronnie wydarzeń sportowych.

H2H – Skrót od angielskiego wyrażenia Head to Head, oznaczającego w  wolnym tłumaczeniu „łeb w łeb”. Zakład polegający na wytypowaniu zwycięzcy z podanej przez bukmachera pary zawodników. (używany w dyscyplinach takich jak np. skoki narciarskie, żużel, F1)

HT – Skrót od angielskiego Half Time – zakłady na wynik do połowy meczu. W ofertach bukmacherów dostępne są również zakłady HT/FT , w których trzeba wytypować zwycięzcę pierwszej połowy, a następnie całego spotkania.

KONTRA – postawienie na zdarzenie przeciwstawne do tego, które znajduje się na naszym kuponie. Pozwala na zminimalizowanie ewentualnych strat, bądź przy korzystnym przebiegu spotkania zapewnienie sobie zysku, niezależnie od końcowego rezultatu.

KRECZ – W tenisie ziemnym sytuacja, w której zawodnik poddaje mecz walkowerem. Najczęstszą przyczyną kreczowania są kontuzje. Niektórzy poddają spotkania z innych powodów, na przykład całkowitego zdominowania przez przeciwnika, bądź w ramach protestu przeciwko niesprawiedliwym decyzjom sędziego. Podczas stawiania tenisa ziemnego należy zorientować się, czy dany bukmacher w przypadku kreczu zwróci nam stawkę, czy też zawodnika oddającego mecz uzna za przegranego.

KURS – Ustalany przez bukmachera współczynnik liczbowy, który ukazuje jakie są szanse na wystąpienie danego zdarzenia. Im wyższy kurs, tym wyższa wygrana, ale i ryzyko. Formaty przedstawiania kursów różnią się w zależności od kraju. W Polsce najpopularniejszy jest zapis dziesiętny. Na  przykład 50% szanse na zajście danego zdarzenia w zapisie dziesiętnym ukazane będzie jako kurs 2.00.

LEGALNY BUKMACHER – Bukmacher posiadający licencję na organizowanie zakładów wzajemnych i oficjalne zezwolenie Ministerstwa Finansów. Po zmianach prawnych, które zaszły w ostatnich miesiącach na naszym rynku bukmacherskim, korzystanie z usług bukmacherów zagranicznych jest niezgodne z prawem. Obecnie istnieje w Polsce 7 legalnych firm bukmacherskich. Kolejne stoją w kolejce po wymagane licencje i zezwolenia.

LIMIT  – Najlepsi gracze, regularnie ogrywający bukmacherów na duże kwoty, muszą liczyć się z możliwością zlimitowania ich konta. Oznacza to, że bukmacher ustali maksymalną możliwą stawkę za jaką gracz może zawierać zakłady. Takie działanie prowadzi do minimalizacji strat bukmachera. Z limitami najczęściej spotykają się gracze profesjonalni, bądź obstawiający mniej popularne dyscypliny i zdarzenia. Ryzyko nałożenia limitów na gracza, który typuje tylko najbardziej popularne wydarzenia (np. największe ligi piłkarskie) jest zdecydowanie niższe, choć również występuje.

MARŻA – Marża jest różnicą pomiędzy kursem sprawiedliwym, a tym proponowanym przez daną firmę bukmacherską. Marża pozwala bukmacherom na osiąganie zysków niezależnie od wyników spotkań. Poszczególni bukmacherzy stosują różną wysokość marży. Jej poziom zależny jest również od wybranego zakładu i dyscypliny.

MASÓWKA – Zdarzenie, które decyduje się obstawić bardzo duża liczba osób. Powszechne przekonanie o słuszności danego typu działa na wyobraźnie innych i także zachęca ich do zawarcia takiego samego zakładu. Co ciekawe, masówki dość często kończą się wynikami całkiem innymi niż zakładano.

MEDICAL TIME-OUT – Tzw. medical , przerwa na żądanie gracza podczas meczu tenisa ziemnego. Udzielana jest podczas niej pomoc medyczna. Zdarza się, że po konsultacji z lekarzem zawodnicy decydują się na poddanie meczu. Niektórzy używają medicala jako gry gry psychologicznej mającej wybić rywala z rytmu. Podczas przerwy medycznej bukmacherzy z reguły blokują możliwość obstawiania na żywo. Kontuzja lub nawet odczuwany przez zawodnika lekki ból, mogą całkowicie zmienić przebieg danego spotkania.

MULTIKONTO –  Praktyka zakazana przez wszystkich bukmacherów. Zabronione jest posiadanie więcej niż jednego konta. Gracze starają się obejść regulaminy bukmacherów, na przykład w celu uzyskania kolejnego bonusu powitalnego, bądź ominięcia limitów. Na jedno gospodarstwo domowe/adres IP komputera przysługuje tylko jeden bonus powitalny.


Słownik Typera cz. 2 TUTAJ>>>

Załóż konto w Superbet i zgarnij freebet 54 zł
+ do 3700 zł w bonusach!

Rejestracja -> KLIK!