Słownik Typera cz. 2

Prezentujemy bukmacherski Słownik Typera część 2. Znajdziesz w nim wyjaśnienie związanych z bukmacherką pojęć i terminów, które z pewnością napotkasz na swojej typerskiej drodze. Jeżeli jeszcze nie zapoznałeś się z częścią pierwszą, obejmującą litery od A do M, możesz zapoznać się z nią tutaj>>> Słownik Typera cz. 1

Załóż konto w Superbet i zgarnij freebet 54 zł
+ do 3700 zł w bonusach!

Rejestracja -> KLIK!

Słownik Typera: od N do Z

NO BET – Zakład, który ze względu na różnego rodzaju okoliczności nie nadaje się do obstawiania, ponieważ wiążące się z nim ryzyko jest zbyt wielkie. Dziwne ruchy kursów? Obie ekipy zostają dzień przed meczem zdziesiątkowane przez koronawirusa i wystawiają rezerwowe składy? Ostatni mecz sezonu w walce o utrzymanie i istnieje podejrzenie, że ktoś komuś „posmaruje? To klasyczne przypadki zakładów typu NO BET, które lepiej odpuścić. No chyba, że lubi się inwestować swoje środki w kompletną loterię, ale…od tego jest przecież Lotto 🙂
OBRÓT BONUSEM – Ustalone przez bukmachera warunki, które należy spełnić, aby móc wypłacić otrzymaną kwotę bonusu. Przyznaną nam dodatkową kwotę z reguły musimy kilkukrotnie obstawić na zakłady z określonym minimalnym kursem i liczbą zdarzeń. Warunki obrotu różnią się w zależności od firmy. Czasami są one dość proste, innym razem mogą nastręczyć sporych trudności.
ODDSMAKER – Pracownik firmy bukmacherskiej, którego rolą jest wystawianie kursów i zarządzanie nimi. Oddsmakerzy nazywani są również analitykami sportowymi. Muszą posiadać ogromne zasoby wiedzy na temat świata sportu, zdolności analityczne i umiejętność szacowania ryzyka.
OVER – W tłumaczeniu na polski słowo to oznacza „powyżej”. Dotyczy zakładów, w których typujemy, czy liczba punktów,bramek, fauli itd. w danym meczu przekroczy wartość przedstawioną przez bukmachera.
PEWNIAK – Z reguły zdarzenie z bardzo niskim kursem, którego „wejście” uznawane jest przez stawiającego za czystą formalność. Pewniaki często stosowane są dla „podbicia” kursu kuponu. Prawda jest jednak taka, że pewniaki nie istnieją. Zdarzały się przecież nietrafione zakłady nawet z kursem 1.01.
PODWÓJNA SZANSA – Tzw. zakład z podpórką. Wybieramy wśród 2 możliwych rozstrzygnięć: a) zwycięstwa gospodarzy lub remisu , b) remisu lub zwycięstwa gości. Mniej popularnym zakładem typu podwójna szansa jest również typ 12, czyli wygrana gości lub gospodarzy. Więcej na temat tego rodzaju zakładów dowiesz się z tego artykułu.
PROGRESJA – Popularna wśród obstawiających strategia gry, polegająca na stałym wzroście stawki w razie porażki – aż do osiągnięcia wygranej. Progresję stosuje się najczęściej w przypadku typowania remisów danego zespołu w piłce nożnej. Taki system gry na dłuższą metę może być jednak bardzo groźny, ponieważ zakłada, że prędzej czy później padnie oczekiwany przez nas wynik. W sporcie zdarzają się jednak niezwykle długie serie i natrafiając na jedną z nich może zabraknąć nam środków do obstawiania kolejnych „poziomów” progresji. Zdaniem wielu doświadczonych graczy progresja jest prostą drogą do bankructwa. Koniecznie sprawdźcie przy tej okazji pojęcie zwane złudzeniem hazardzisty.
PRZEŁAMANIE – Inaczej break. Zwrot wywodzący się z tenisa ziemnego. Przełamanie następuje kiedy dany zawodnik wygrywa gema, w którym serwował jego rywal.
SINGIEL – Kupon składający się tylko z jednego zdarzenia.
SŁOWNIK TYPERA – Bukmacherskie ABC Typerii tłumaczące najpopularniejsze pojęcia z zakresu zakładów bukmacherskich. Sprawdź Słownik Typera cz. 1
STAWKA – Suma pieniędzy przeznaczona przez nas na dany zakład.
STREAM – Udostępniane graczom przez firmy bukmacherskie transmisje wydarzeń sportowych. Dostęp do transmisji możliwy jest najczęściej tylko dla zarejestrowanych graczy, którzy posiadają na koncie jakiekolwiek środki.
SUPPORT – Inaczej obsługa klienta. Pomaga graczom rozwiązać wszelkie problemy i udzielić odpowiedzi na dręczące ich pytania. Obecnie najpopularniejszą formą kontaktu z supportem są live chaty.
SUREBET – Pewny typ, który niezależnie od wyniku danego spotkania da nam wygraną. Surebety możemy uzyskać np. poprzez wykorzystanie błędnie wystawionych kursów, bądź też umiejętne skontrowanie zakładu.
TANKOWANIE – Zwrot ten najczęściej pojawia się w kontekście rozgrywek w lidze NBA. Zespoły nie mające szans na awans do play-off grają często jedynie dla radości zgromadzonych w hali i przed telewizorami kibiców. Wiele drużyn nie mających już szans na walkę o wyższe lokaty, celowo przegrywa swoje spotkania. Dlaczego? Im gorszy bilans, tym większa szansa na wylosowanie wysokiego numeru w drafcie. W efekcie niektóre teamy zaczynają wyścig, ale po jak najgorsze miejsce. Takie świadome nie dawanie z siebie 100%, aby zająć jak najniższą lokatę w tabeli niszczy ten sport. Póki jednak tankowanie istnieje, a zasady pozostaną niezmienione, jako gracze musimy wykorzystać je na swoją korzyść.
TAŚMA – Popularny zwłaszcza wśród początkujących graczy zakład kombinacyjny, w którego skład wchodzi nieraz po kilkanaście lub więcej typów. Z reguły mają one dość niskie kursy i zakładają zwycięstwa murowanych faworytów.
TILT – Tilt jest terminem wywodzącym się z rozgrywek pokerowych. Doświadczający tiltu grają poniżej swojego normalnego poziomu. Pechowa porażka, bądź niepokojąco przedłużająca się zła seria, burzą chłód umysłu i powodują zejście racjonalnego myślenia na dalszy plan. Kiedy do gry wchodzą emocje i chęć odegrania się, jesteśmy na straconej pozycji.
TIPSTER – Typer, który udostępnia za opłatą swoje typy. Tipsterami są z reguły gracze doświadczeni, których typy w dłuższym okresie czasu przynoszą zysk.
TRIPEL – Kupon składający się równo z 3 typów.
UNDER – Przeciwieństwo zakładów na over. Typujemy, czy liczba goli (setów, rzutów rożnych, punktów) w danym meczu będzie niższa niż przedstawiona w oferowanym przez bukmachera typie.
USTAWKA – ustawione wydarzenie sportowe, nieuczciwe wpływanie na wynik meczu celem uzyskania korzyści majątkowej. Patrz: FIXY.
VALUE – Słowo „value” oznacza w języku angielskim „wartość”. Value lub valuebet, to taki zakład, którego kurs jest niewspółmiernie wysoki do prawdopodobieństwa wystąpienia danego zdarzenia. Doświadczeni gracze potrafią ocenić, czy dany zakład jest opłacalny i można go określić jako valuebet.
WYKARTKOWANIE SIĘ – Celowe zachowanie piłkarza prowadzące do otrzymania kartki, która skutkuje pauzą w następnym meczu. Dzięki temu dany zawodnik może wystąpić w kolejce ligowej następującej po jego pauzie. Powodów, dla których piłkarze celowo powodują swoje zawieszenie jest wiele. Najpopularniejszy to fakt zbliżającego się meczu z wielkim rywalem, podczas którego obecność danego piłkarza może być nieoceniona. W przypadku otrzymania kartki w kolejce poprzedzającej ligowy klasyk, gracz ten nie mógłby w nim wystąpić. Piłkarze często „wykartkowują się” na wyraźne polecenie trenerów.
YIELD – Sposób określania efektywności i poziomu danego typera. Yield ukazuje stosunek zainwestowanej i zarobionej na zakładach gotówki. Obliczenie yieldu możliwe jest tylko w przypadku dokładnego śledzenia swoich bukmacherskich poczynań i pełnej historii zakładów. Więcej o yieldzie przeczytacie tutaj>>>
ZAKŁAD SPECJALNY – Najczęściej przez to pojęcie rozumiemy zakłady, które dotyczą dziedzin innych niż sport. Najpopularniejsze zakłady specjalne odnoszą się do wydarzeń politycznych i świata rozrywki.
ZAKŁAD SYSTEMOWY – Pozwala na zawarcie kilku kuponów w jednym poprzez obstawianie kombinacji kilku różnych typów.  Stawiając 5 spotkań na kuponie 4 z 5 , wygrywamy nawet przy jednym nietrafionym typie. Zakłady systemowe mogą być dobrą alternatywą dla osób cierpiących na syndrom „jednego nietrafionego meczu”. Umieszczając swoje typy na kuponie systemowym nietrafienie jednego meczu oznacza po prostu niższą wygraną, a w najgorszym razie zwrot części zainwestowanych środków. Trafienie wszystkich spotkań na kuponie systemowy zapewnia mniejszą wygraną niż w przypadku takiego samego kuponu AKO. Jesteśmy jednak ubezpieczeni na wypadek nietrafienia któregoś typu.

Załóż konto w Superbet i zgarnij freebet 54 zł
+ do 3700 zł w bonusach!

Rejestracja -> KLIK!