Czym jest yield? Jak go obliczać?

Czym jest yield? Jak go obliczać? Skuteczność i umiejętności danego typera można oceniać na wiele różnych sposobów. Procent trafionych typów, stosunek kuponów wygranych do przegranych, czy też łączny bilans wyrażony w konkretnej walucie. Żadna z powyższych metod nie jest jednak wystarczająco miarodajna. Z pomocą przychodzi nam yield.

Załóż konto w Superbet i zgarnij freebet 54 zł
+ do 3700 zł w bonusach!

Rejestracja -> KLIK!

Czym jest yield? 

Takie pytanie z pewnością zadaje sobie wielu początkujących typerów. W bezpośrednim tłumaczeniu z języka angielskiego, słowo to oznacza „wydajność”, „plon”. Znając wartość naszego yieldu możemy stwierdzić, czy zakłady bukmacherskie przyniosą nam w długim okresie zysk, czy raczej będą ciężką walką choćby o pozostanie na zero. Nie ma bowiem znaczenia, że zdarza nam się trafić kupon z kursem 500, czy też co jakiś czas „ustrzelić” dokładny wynik spotkania. W końcowym rozrachunku kluczowy jest stosunek wygranych sum do wszystkich postawionych stawek, czyli właśnie yield. Innymi słowy, jest to stopa zwrotu naszej inwestycji, którą są w tym przypadku zakłady bukmacherskie. Jak go obliczyć?

 


Jak obliczyć yield?

Wzór, dzięki któremu dowiesz się jak obliczyć yield, jest bardzo prosty. To suma wszystkich wygranych lub przegranych przez Ciebie pieniędzy na czysto, (po odjęciu kwot stawek) podzielona przez sumę wszystkich stawek, a następnie pomnożona razy 100 %. Im wyższy wynik, tym lepszy yield i nasza skuteczność. Wynik ujemny oznacza zawsze, że w ogólnym rozrachunku znajdujemy się na minusie. Wzór, który odpowie Ci na pytanie jak obliczyć yield? znajdziesz poniżej:

Y = [Suma wygranych na czysto] / [Suma wszystkich stawek] * 100%


Przykład 1:
Schalke – Herta, typ 1, kurs 2,10, stawka 100 zł, wynik meczu 3:0 ✅

Yield
= 110 zł / 100 zł * 100% = 110%

Przykład 2:
Bayern – Mainz, typ 1, kurs 1,10, stawka 100 zł, wynik meczu 6:1✅
Valencia – Real, typ 2, kurs 1,90, stawka 100 zł, wynik meczu 2:2⛔️
Legia – Raków, typ 1, kurs 1,70, stawka 100 zł, wynik meczu 3:1

Lyon – Angers, typ 1, kurs 1,45, stawka 100 zł, wynik meczu 2:1

Yield = 25 zł / 400 zł * 100% = 6,25%

 

Kiedy obliczyć yield?

Wiesz już jak obliczyć yield, ale to nie wszystko. Im dłuższy okres czasu i więcej zakładów, tym trudniejsze jest utrzymanie wysokiej skuteczności. Współczynnik ten może kształtować się początkowo nawet na poziomie kilkudziesięciu procent, jednak z biegiem czasu maleje. Ważne jest więc również pytanie: kiedy go obliczać?

Szacuje się, że w miarę wiarygodne dane otrzymamy obliczając wyniki naszej bukmacherskiej aktywności z przynajmniej 6 ostatnich miesięcy. Typerska „forma” i szczęście są jednak rzeczą zmienną – naprawdę dokładne dane na temat naszego bukmacherskiego „skilla” wyliczymy uwzględniając zakłady z 12 lub więcej ostatnich miesięcy.


Jaki yield jest dobry? 

Odpowiedź na pytanie jaki yield jest dobry z pewnością nie jest jednoznaczna. Jeśli grasz krótko, osiągnięcie bardzo wysokiego poziomu tego współczynnika nie jest szczególnie trudne. Wystarczy, że trafisz parę zakładów i – bum! – masz świetny wynik, możesz mianować się doskonałym typerem. Prawdę o Twoim bukmacherskim talencie ukażą jednak kolejne miesiące.

Nie ma więc znaczenia, czy w pierwszych tygodniach yield jest na wielkim plusie, czy może na równie dużym minusie – zanim ustabilizuje się on na konkretnym poziomie, zdąży zmienić się jeszcze dziesiątki razy. Zakłady bukmacherskie są rodzajem inwestycji z wysokim poziomem ryzyka, dynamiką i ogromną ilością zmiennych – niezależnie od Twoich początkowych wyników powinieneś zachować spokój. Jaki yield jest dobry po paru, a nawet parunastu miesiącach obstawiania? Uważa się, że bardzo dobrym wynikiem będzie yield oscylujący wokół 10%.

Załóż konto w Superbet i zgarnij freebet 54 zł
+ do 3700 zł w bonusach!

Rejestracja -> KLIK!