Zakłady podwójna szansa

Najczęściej stosowanymi przez graczy zakładami są typy na 1X2. Korzyści z nich płynące nie są jednak aż tak wielkie, jak ich popularność. Największą ich zaletą jest oczywiście wysokość kursów, która nawet w przypadku wyraźnych faworytów jest często wystarczająca, aby dany zakład dołączyć do kuponu akumulacyjnego. Główna wada, to oczywiście 3 możliwe opcje wyniku, co automatycznie zmniejsza nasze szanse na zwycięstwo. Doskonałą alternatywę dla tradycyjnych zakładów 1X2 stanowią zakłady podwójna szansa, nazywane również zakładami z podpórką. Ich przewaga nad klasycznymi zakładami 1X2 wynika z tego, że dany typ obejmuje więcej niż 1 wynik typowanego spotkania, dzięki czemu szansa na wygraną jest większa.


Dlaczego warto?

Zakłady typu podwójna szansa oferują nam możliwość oddania jednego typu na dwa różne wyniki danego spotkania. Do wyboru mamy 3 opcję zakładów typu podwójna szansa, choć do najbardziej lubianych przez graczy, należą przede wszystkim dwie pierwsze:

1X – Zwycięstwo gospodarzy lub remis

X2 – Remis lub zwycięstwo gości

12 – Zwycięstwo gospodarzy lub gości

Nasz zakład pokrywa więc 2 z 3 możliwych opcji wyniku, podczas gdy tradycyjne zakłady 1X2 pozwalają na wytypowanie tylko 1 z 3 rezultatów spotkania. W przypadku takich zakładów wysokość kursów jest oczywiście niższa, bo też prawdopodobieństwo powodzenia naszego typu jest znacznie wyższe.

Gracze często wybierają pomiędzy zakładami z podwójną szansą, a zakładami bez remisu, czyli DNB. W przypadku tych drugich kursy na poszczególne drużyny są wyższe, jednak w przypadku remisu nasz zakład będzie rozliczony po kursie 1.00, innymi słowy otrzymamy za niego zwrot. Podwójna szansa, choć posiada niższy kurs, to nie dopuszcza możliwości zwrotu postawionej stawki. Wygrywamy w 2 przypadkach na 3.


Zakłady podwójna szansa 12

Nieco rzadziej stosowanym rodzajem zakładów typu podwójna szansa jest zakład 12. Decydując się na niego stawiamy, że mecz wygra gospodarz lub gość – w ten sposób również typujemy 2 z 3 możliwych wydarzeń, ale z pominięciem remisu. Kursy na zakłady 12 są jednak z reguły mało atrakcyjne. Poza tym decydując się na taki zakład z góry zakładamy, że nie wiemy która z drużyn jest faworytem danego spotkania. Biorąc to pod uwagę czasem warto zastanowić się , czy faktycznie powinniśmy inwestować pieniądze w spotkanie, w którym mamy trudności z określeniem siły poszczególnych drużyn. To jeden z rodzajów typów, które oferują dość niski kurs w stosunku do podejmowanego ryzyka i sugerujemy korzystanie z tego rozwiązania jedynie w szczególnych sytuacjach

Zakłady 1X oraz X2 znajdują się w podstawowym arsenale każdego typera, są one bardzo cenne również dla początkujących. Idealnie nadają się w przypadku spotkań, w których kurs na gospodarzy, bądź gości jest dosyć wysoki i trochę obawiamy się postawienia „czystej” jedynki lub dwójki. Decydując się wtedy na zakład z podpórką mamy szansę na uzyskanie całkiem dobrego kursu, a przy okazji zwiększenie prawdopodobieństwa powodzenia naszego typu.

 

UWAGA!

Niektórym (zwłaszcza mniej doświadczonym) graczom zdarza się używać zakładów z podwójna szansą podczas typowania zdecydowanych faworytów, na których oferowane kursy i tak nie są wysokie. Prowadzi to do sytuacji, że na naszym kuponie mogą znajdować się zakłady z kursami 1.05 i niższymi. Popularne jest również sztuczne zwiększanie kursu upatrzonego przez spotkania, właśnie poprzez użycie kilku zakładów z podpórką.

Odradzamy takie typowanie – stawianie kursów bliskich 1.00 jest w dłuższym okresie czasu nieopłacalne. Bardziej sugerowalibyśmy po prostu usunięcie takiego typu z kuponu. Czasami nasza chciwość i „podbijanie” kursu tego rodzaju typami kończy się fatalnie. Nie ma bowiem nic bardziej irytującego, niż kupon przegrany przez jeden mecz. Mecz z kursem 1.04….